29 Aralık 2012 Cumartesi

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Neden Kutlanır?

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Neden Kutlanır?

19 Mayıs 1919 günü, Türk Milleti için önemli günleriden biridir. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başlamıştır.
Ülkesini içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkarmak isteyen, “Milletin bağımsızlığını yine milletin azmi ve kararlılığının kurtaracağına” inanan Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıkışı ile bütün ülkeyi aydınlatacak bir hareketi başlatmıştır. Yani Mustafa Kemal kurtuluş meşalesini Samsun’da 19 Mayıs 1919′da yakmıştır.

Atatürk’ün milli birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk, küllenen umutları canlandırmış, Anadolu insanın tek yumruk olmasını sağlamıştır. Atatürk Türk Milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşaması için giriştiği bu savaşta, tüm gücünü, millete olan inancından ve güveninden almıştır.

Atatürk bir konuşmasında “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiştir. Ulu önder Atatürk’ün bağımsızlık ışığını yaktığı 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmesi, 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yerini ve önemini en iyi biçimde yansıtmaktadır. Çünkü 19 Mayıs ülkenin mutlu geleceği için atılan ilk adımdır.

Kurtuluş savaşı, hazırlık çalışmalarından Büyük Zafer’e kadar her yönü ile çok iyi tasarlanmış, umutların ve özlemlerin çığ gibi büyüyerek coşkuya ve zafere dönüştüğü kahramanlık destanımızdır.
Kurtuluş Savaşı başarıyla sonuçlandıktan sonra 29 Ekim 1923′te Cumhuriyet ilan edildi. Atatürk Cumhuriyeti Türk gençliğine armağan etti. Bizler de Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs günü tarihini “ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇliK VE SPOR BAYRAMı” olarak kutluyor, bu kahramanlık destanını, o yollarda yaşanan büyük sıkıntıları ve çekilen çileleri unutmamaya, yeni nesillere de unutturmamaya çalışıyoruz.

11 yorum:

 1. bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbboooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ggggggggggggggggggiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiibbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  YanıtlaSil
 2. Ödevime çok yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim. Nihayet ödevimin 1 kısmını süratle bitirdim. 10 Numara 5 yıldız! :d

  YanıtlaSil
 3. Ödevime çok yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim. Nihayet ödevimin 1 kısmını süratle bitirdim. 10 Numara 5 yıldız! :d

  YanıtlaSil
 4. Ödevime çok yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim. Nihayet ödevimin 1 kısmını süratle bitirdim. 10 Numara 5 yıldız! :d

  YanıtlaSil
 5. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında ne tür kutlanalar olur?

  YanıtlaSil
 6. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında ne tür kutlanalar olur?

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. Bence Atatürk Samsun a çıktığı için di galiba

  YanıtlaSil
 9. 19 mayıs gençlik ve spor bayramı değil Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olacak

  YanıtlaSil